1. Vďaka čomu sa zo Šen-čenu stalo inovačné centrum?

Kým Peking, Šanghaj či Kuang-čou rastú najmä vďaka priemyslu, obchodu alebo finančným službám, za úspechom Šen-čenu stojí takmer výlučne jediný faktor – stávka na inovácie a masívna podpora rozvoja informačných technológií.
Teng Siao-pching, bývalý kľúčový muž Číny, sa výraznou mierou pričinil o raketový vzostup mesta. „Ešte v 70. rokoch to bývalo na čínske pomery nie príliš významné sídlo. Teng však naštartoval hospodárske reformy a zo Šen-čenu urobil jednu z prvých špeciálnych ekonomických zón v Číne,“ vysvetľuje pre HN miestny novinár Čeng Jen-ťi.
Práve Teng bol v 80. a 90. rokoch minulého storočia hlavnou postavou rozvoja regiónu, ktorý dnes poznáme pod neoficiálnym názvom Silicon Delta. Ide o legendárny trojuholník v delte Perlovej rieky, ktorý tvorí územie
miest Šen-čen, Hongkong a Macao. Názov Silicon Delta odkazuje na fakt, že súčasní pekinskí lídri majú záujem urobiť z tejto oblasti čínsku verziu slávneho kalifornského Silicon Valley, sídla spoločností ako Google, Facebook,
Apple či Microsoft. Podľa tohto vzoru plánuje Peking vytvoriť zo Silicon Delta jeden z najväčších inkubátorov technologických startupov na svete. Zóna má špeciálne ekonomické výhody a smerujú do nej masívne investície. Aj vďaka tomu si čoraz viac technologických spoločností vyberá za svoje sídlo práve Šen-čen.

Najčítanejšie témy