StoryEditor

Špeciálna vojenská technika v Trenčíne

16.05.2002, 00:00

V priestoroch trenčianskeho Výstaviska TMM sa včera začal piaty ročník výstavy obrannej techniky IDEE 2002. Svoje výrobky na výstave prezentuje 61 domácich a 85 zahraničných vystavovateľov z 13 krajín. Vystavované sú obranné systémy, ručné zbrane, munícia, letecká technika, elektronika a zariadenia na simulácia výcviku. Odbor riadenia vojenského zdravotníctva Ministerstva obrany (MO) SR na výstave po prvýkrát predstavil mobilnú poľnú nemocnicu, ktorá bola ocenená v súťaži o najlepší exponát výstavy v kategórii Prostriedky logistickej podpory.
Minister obrany SR Jozef Stank sa na výstave stretol aj so svojím českým kolegom Jaroslavom Tvrdíkom. Témou ich rokovaní bola dohoda o spoločnej modernizácii bojových vrtuľníkov MI -- 24, o ktorej by budúci týždeň mali rokovať vlády oboch krajín tak, aby ju bolo možné podpísať už 31. mája. Ministri sa tiež dohodli, že riaditelia národných úradov pre vyzbrojovanie oboch krajín porovnajú strednodobé plány modernizácií a akvizícií a pokúsia sa nájsť projekty, na ktorých by mohol spolupracovať obranný priemysel oboch krajín. Tvrdík v tejto súvislosti nevylúčil ani možnosť vyzbrojenia Armády ČR slovenskou samohybnou húfnicou Zuzana. Naznačil tiež potrebu určitej formy špecializácie a prerozdelenia trhov medzi obranným priemyslom SR a ČR. Stank uviedol, že medzi päť priorít modernizácie výzbroje a techniky Armády SR boli zaradené komunikačné a informačné systémy, vzdušná suverenita, sily vysokej a nízkej pripravenosti a ostatné dlhodobo rozvinované sily. Do roku 2010 by na tento účel malo byť k dispozícii asi 41,5 mld. Sk, pričom na prvú zo spomínaných priorít je určených 7,8 mld. Sk. Modernizácia vzdušných síl by bez nákupu nových lietadiel mala stáť okolo 9,4 mld. Sk. Pre sily vysokej pripravenosti bude vyčlenených približne 10, 7 mld. Sk, ktoré sa použijú na akvizíciu obrnených vozidiel 8x8, stredných terénnych automobilov či rôznych verzií  obrneného vozidla Aligátor. To podľa ministra prináša aj možnosti na oživenie slovenského obranného priemyslu, čo by malo priniesť aj zvýšenie zamestnanosti v tomto sektore. Pri modernizácii zbraňových systémov sa však musí brať do úvahy aj interoperabilita s armádami krajín NATO. "Armáda SR nemôže byť vzhľadom na svoju veľkosť najdôležitejším odberateľom slovenských zbrojoviek, ale zavedením ich produkcie do svojej výzbroje môže posilniť ich šance umiestnenia na zahraničných trhoch," povedal Stank. Zdôraznil tiež, že pri realizácii veľkých akvizičných programov sa SR bude dôsledne snažiť o ich zabezpečenie cestou ofsetov.
V rámci sprievodného programu výstavy sa včera uskutočnil aj odborný seminár Kroky Slovenska do NATO II, na ktorom okrem iného z úst predstaviteľov Združenia obranného priemyslu SR zaznelo, že po vstupe SR do NATO by sa na Slovensku, tak ako v Česku, Poľsku či Maďarsku mali zlepšiť dezintegrované a narušené vzťahy medzi štátom a obranným priemyslom. Ten od integrácie krajiny do aliancie očakáva aj možnosť zapojiť sa do medzinárodnej spolupráce na výskumných a výrobných programoch členských krajín NATO.

menuLevel = 2, menuRoute = finweb/ekonomika, menuAlias = ekonomika, menuRouteLevel0 = finweb, homepage = false
24. apríl 2024 01:09