Rekordný vstup na burzu. Otrasie úpis akcií Saudi Aramco ropným biznisom?

Rekordný vstup na burzu. Otrasie úpis akcií Saudi Aramco ropným biznisom?

Primárny úpis akcií spoločnosti Saudi Aramco by mal vyniesť 100 miliárd dolárov.

Konzervatívna Saudská Arábia sa otvára svetu. Okrem toho, že minulý týždeň oznámila prelomové rozhodnutie o začiatku udeľovania víz turistom, chystá najväčší vstup na burzu v histórii globálneho investovania. Záujemcom chce ponúknuť časť svojho rodinného striebra – spoločnosti Saudi Aramco, ktorá zhromažďuje stámiliardové príjmy z ropného biznisu. Práve ten tvorí viac ako štyri pätiny súčasného hrubého domáceho produktu krajiny. Ropa či ropné výrobky predstavujú dokonca 90 percent aktuálneho exportu Saudskej Arábie.

Prísne pod kontrolou
Najväčší svetový producent čierneho zlata si pritom výnosný ropný biznis dosiaľ drží prísne pod svojou kontrolou. To by sa však čoskoro malo zmeniť. V najbližších mesiacoch sa Rijád chystá upísať na burze päť percent Saudi Aramco. Hoci ide len o malý zlomok firmy, pri jej aktuálnej hodnote Rijádom odhadovanej na dva bilióny dolárov by primárny úpis akcií, vo svete investovania známy aj pod skratkou IPO, dosiahol 100 miliárd dolárov.

Nový rekord

Saudi Aramco by tak štvornásobne prekonalo doterajšieho rekordéra – čínsku spoločnosť Alibaba. Tá pri svojom vstupe na newyorskú burzu zaznamenala v septembri 2014 primárny úpis akcií vo výške 25 miliárd dolárov.
Prečítajte si, prečo chce Saudská Arábia ponúknuť investorom časť svojej kľúčovej firmy a čo tento krok urobí s globálnym trhom s ropou.

Téme ropného biznisu sme sa venovali aj tu.

Najčítanejšie témy