Estónsky top podnikateľ pre HN: Vďaka korone je novým trendom home office z dreva

Snímka: EY

Na čele firmy Iglucraft ste vybudovali moderné impérium tradičných severských drevených domčekov a sáun. Ľuďom na Slovensku či v Strednej Európe sa však sauny spájajú skôr s Fínskom. Prečo ste si vybrali práve tento segment?
Ak sa bavíme o segmente moderných drevených domčekov, v ňom je najväčším európskym exportérom práve Estónsko. Keď sme v roku 2014 s firmou Iglucraft začínali, mali sme už určité vedomosti, ako sa takéto veci robia. No a čo sa týka sáun, áno, máte pravdu v tom, že vo svete sa väčšinou spájajú s Fínskom. Avšak povedal by som, že v Estónsku sú možno ešte populárnejšie než vo Fínsku. Môžete sa s nimi u nás stretnúť skutočne na každom kroku. A práve Estónsko pritom patrilo medzi prvé krajiny, kde sa sauny začali vo veľkom využívať.

Mali ste už pred založením Iglucraft podnikateľské skúsenosti s týmto odvetvím?
Vôbec nie. Vstúpil som doň úplnou náhodou. Pracoval som v absolútne rozdielnom odvetví – v marketingu, ktorý som aj vyštudoval. Môj kamarát plánoval začať výrobu prefabrikovaných domov. Mne sa zdalo ako lepší nápad spustiť produkciu prefabrikovaných sáun. Pred siedmimi rokmi sme tak predstavili prvú saunu v tvare tradičného iglu. Postupne sme k tomu pridali výrobu ďalších produktov, napríklad drevených domčekov či kancelárií.

Vo svojich prezentáciách tvrdíte, že kombinujete históriu s modernosťou. Môžete to bližšie vysvetliť?
Spájame tradičné vyše 200-ročné stavebné postupy na jednej strane s vysoko kvalitnými modernými technológiami, najlepšími materiálmi a severským dizajnom na strane druhej. Okrem toho sa tiež snažíme získavať čo najpresnejšie a najaktuálnejšie informácie, aby sme vedeli, akým smerom sa trh uberá a aké trendy nás čakajú v blízkej i vzdialenejšej budúcnosti. No a podstatná časť nášho úspechu pochádza z nášho marketingu.

Predpokladám, že pri budovaní značky využívate svoje znalosti a skúsenosti práce práve na poli marketingu...
Presne tak. My sme naozaj veľmi zameraní na budovanie našej značky a celého konceptu. Potenciálnych záujemcov sa snažíme osloviť cez fotky na sociálnych sieťach. Práve takýto druh marketingu je úzko spojený s odvetv

Tento článok je určený iba pre predplatiteľov.
Zostáva vám 84% na dočítanie.

Nedozvedeli ste sa všetko?

Digitálne predplatné

Získajte prístup ku kompletnému obsahu

KÚPIŤ

Už máte predplatné?
Prihláste sa

Tento článok ste dočítali vďaka tomu, že ste predplatiteľom Hospodárskych novín. Ďakujeme, že podporujete kvalitnú žurnalistiku.

Najčítanejšie témy