2. Prečo z lokality odchádzajú firmy?

Snímka: Reuters

A v posledných rokoch, konkrétne od nástupu Donalda Trumpa do Bieleho domu v januári 2017, sa k nim pridala aj politika.
Lavínu odchodov spustil pred dvoma rokmi známy venture kapitalista Peter Thiel, spoluzakladateľ spoločností PayPal či Palantir Technologies a jeden z prvých investorov do Facebooku. Keď v roku 2016 podporil v predvolebnej kampani Trumpa a predniesol reč na republikánskom zhromaždení, v prevažne demokratickej bubline Silicon Valley sa naňho zniesla obrovská vlna kritiky.
Thiel sa tak rozhodol odísť preč. Zostal síce v Kalifornii, za nové bydlisko si však zvolil Hollywood. Do Los Angeles presťahoval aj svoju firmu Thiel Capital a svoju nadáciu. „Sieťové efekty sú síce veľmi pozitívnou vecou, raz však dôjde k bodu, keď sa zmenia na šialenstvo davu,“ vysvetlil Thiel v rozhovore pre denník The New York Times.
Po ňom vzápätí nasledovali ďalší. Joe Lonsdale, ktorý s Thielom spolupracoval vo firmách Palantir a PayPal, nedávno presťahoval svoju investičnú firmu 8VC zo Silicon Valley do texaského Austinu. Práve Texas je pritom tradičnou baštou republikánov. „Austin je oveľa tolerantnejší k ideologickej diverzite. Všeobecne je dobrý nápad mať okolo seba úžasných ľavicových hippies a skvelú kultúru, hudbu a jedlo. Nech však radšej neriadia štát,“ napísal vlani na svojom twitterovom účte Lonsdale.

Adresu zmenil aj samotný Palantir, ktorý patrí medzi lídrov v oblasti big data. Jeho sídlo sa dnes nachádza v coloradskom Denvere. „Chceli sme ujsť pred monokultúrou Silicon Valley,“ cituje portál Business Insider šéfa Palantiru Alexa Karpa. Vo vlaňajšom liste investorom písal o tom, že v Silicon Valley sa vytvorila „inžinierska elita“, ktorá však nemá najmenšieho poňatia, ako sa má riadiť firma.

Najčítanejšie témy