1. Ako sa zo Silicon Valley stala najdrahšia adresa USA?

Snímka: Reuters

Okrem nich sa tu snažia preraziť do sveta veľkého biznisu desiatky menších firiem.
Práve veľká koncentrácia multimiliardových spoločností spôsobila, že zo Silicon Valley sa v priebehu rokov stala jedna z najprestížnejších a najvyhľadávanejších adries v USA. A priamo úmerne záujmu rástli raketovo aj ceny tunajších nehnuteľností. „Už štvrtý rok za sebou je mestečko Atherton v Silicon Valley vyhodnotené ako poštová adresa s najvyššími predajnými cenami domov. Medián sa tam pohybuje na úrovni sedem miliónov dolárov,“ píše vo svojej analýze portál CBSN Bay Area.
Sedemtisícový Atherton je známy tým, že tu býva viacero technologických lídrov. Za miesto svojho bydliska si ho vybrali napríklad vysokopostavení predstavitelia Facebooku Nick Clegg a Sheryl Sandbergová či technologickí investori Douglas Leone alebo Guy Kawasaki. Práve Atherton vedie rebríček amerických miest s najväčším príjmom na hlavu v kategórii sídiel do 10-tisíc obyvateľov.
Na porovnanie – medián predajnej ceny domov v mestečku Sagaponack v štáte New York, ktorý skončil na druhom mieste za Athertonom, je takmer o tri milióny dolárov nižší. Celkovo sa v top desiatke umiestnilo šesť lokalít v Silicon Valley.

Spoločne s predajnou cenou nehnuteľností prudko rástli aj nájmy za bývanie. Tie sa v samotnom Silicon Valley pohybujú od päťtisíc dolárov mesačne a vyššie za jednoizbový apartmán. Aj vo vzdialenejšom San Franciscu by ste len s problémami našli bývanie pod tritisíc dolárov za najmenší byt.

Najčítanejšie témy