5. Na aké projekty daroval Steve Wozniak milióny dolárov?

Snímka: Children´s Discovery Museum San Jose

Žiadny z nich však nemal taký zásadný dosah na technologický rozvoj ľudstva ako Apple. Jeho prvá firma CL 9 sa venovala vývoju univerzálneho diaľkového ovládania. Podnik Wheels of Zeus bol zase zameraný na využitie GPS technológií v každodennom živote.
Wozniak, ktorý dostal prezývku The Woz podľa leva zo slávneho románu a filmu Čarodejník z krajiny Oz, investoval veľkú časť svojho majetku do dobročinných projektov. Založil nadáciu Elektronická hranica, ktorá obraňuje ľudské práva v digitálnej ére. Patrí tiež medzi zakladajúcich členov a hlavných sponzorov Technického múzea aj baletnej akadémie v Silicon Valley či Múzea detských objavov v San Jose. Známy sa stal aj tým, že veľa svojich akcií daroval radovým zamestnancom Applu. „Nikdy som nechcel peniaze. Hneď, ako som získal celý majetok od Applu, veľmi rýchlo som sa ho snažil zbaviť. Investoval som do mnohých múzeí,“ vysvetlil raz.

O tom, že je síce skvelým vývojárom, ale nie príliš tvrdým a ostrieľaným obchodníkom, svedčí aj jeho skúsenosť s organizovaním kultúrnych podujatí. Uskutočnenie dvoch rockových festivalov Un.U.Son – Unite Us In Song, teda Zjednoťme sa v piesni – ho v prvej polovici 80. rokov vyšlo na 25 miliónov dolárov. Tento projekt skončil v hlbokej strate a považuje sa vôbec za najhoršie investičné dobrodružstvo Steva Wozniaka.

Najčítanejšie témy