4. Vďaka čomu prudko narástol hneď na začiatku biznis Applu?

Snímka: wikimedia.com

Na prezentácii sa zúčastnil aj podnikateľ Paul Terrell, ktorý v tom čase práve rozbiehal nový obchod s výpočtovou technikou Byte Shop v kalifornskom Mountain View. Strojom Apple I bol taký nadšený, že si objednal rovno 50 kusov. Za každý plne vybavený počítač ponúkol rovných 500 dolárov, čo je v prepočte na dnešnú hodnotu peňazí takmer 2 300 dolárov. Oficiálne sa zrodil segment obchodu s osobnými počítačmi.
Prvé počítače dvojica vyrábala v dome Jobsových rodičov v kalifornskom Los Altos. Najprv v Stevovej izbe, neskôr v garáži. Pojem garážová firma tak nadobudla úplne nový rozmer.
Dohromady boli vyrobené približne dve stovky kusov Apple I. Dnes na aukciách dosahujú ceny za tieto stroje astronomické hodnoty. Pred niekoľkými rokmi sa jeden z mála dochovaných plne funkčných počítačov Apple I, ktorý v druhej polovici 70. rokov osobne predali Jobs s Wozniakom, vydražil za 905-tisíc dolárov. Kúpila ho Organizácia Henryho Forda.
Wozniak medzitým tvrdo pracoval na zlepšenej verzii počítača. V júni 1977 bol predstavený Apple II. Stal sa vôbec prvým komerčne úspešným osobným počítačom s centrálnou procesorovou jednotkou, klávesnicou, farebnou grafikou a disketovým mechanizmom. Vo všetkých ohľadoch išlo o výrazne pokročilý produkt v porovnaní s jeho predchodcom. Zároveň definoval podobu, pod akou si osobný počítač predstavujeme do dnešných dní.

Spoločnosť Apple v nasledujúcich rokoch rýchlo rástla. O jej počítače stúpal záujem bleskovým tempom. Firma v decembri 1980 vstúpila na burzu, keď predala 4,6 milióna akcií po 22 dolárov, čím vygenerovala viac ako 100 miliónov dolárov. Išlo o úspešnejší primárny úpis akcií než zaznamenal v roku 1956 automobilový gigant Ford Motor Company. Doslova zo dňa na deň sa z Wozniaka a Jobsa stali milionári. A o štyri roky neskôr už trhová hodnota spoločnosti Apple prekonala miliardu dolárov.
V roku 1984 Wozniak začal pracovať na vývoji počítača Apple Macintosh, ktorý sa neskôr stal vlajkovou loďou firmy. V tom čase však už naplno prepukli nezhody s Jobsom, ktoré sa postupne prehlbovali. O tri roky neskôr Woz prestal primárne pracovať pre Apple, hoci z firmy nikdy formálne neodišiel. Do dnešných dní zostáva oficiálne jej zamestnancom. Poberá ročný príspevok v odhadovanej výške 120-tisíc dolárov.

Najčítanejšie témy