6. Aké ďalšie vízie Musk priniesol?

Snímka: Reuters

Všetky však spája jedna vec – úplne nový uhol pohľadu a snaha o masívnu premenu celých odvetví. Skrátka to, čo v angličtine poznáme pod slovom disruption.
Musk sa angažuje napríklad v rozvoji zelenej energetiky. Jeho firma SolarCity patrí medzi najväčších dodávateľov slnečnej energie v Spojených štátoch. Len pred pár rokmi aj na Slovensku rezonoval ďalší projekt z jeho hlavy – hyperloop. Malo ísť o rýchlovlak, ktorý spojí Bratislavu s Viedňou za osem minút. Kým u nás sa o tejto technológii pomaly prestalo hovoriť, v iných kútoch sveta – napríklad vo Francúzsku či Spojených štátoch – sa už uskutočnili prvé testy tejto technológie. Samotný Musk sa vlani nechal počuť, že tento rok vznikne desaťkilometrový tunel pre hyperloop. V júli zase vyvolal zase rozruch jeho tweet o mozgových implantátoch, ktoré spravia z ľudí kyborgov.

Jasnou prioritou však pre vizionára, ktorý koncom júna budúceho roka oslávi okrúhlu päťdesiatku, zostáva Mars. Muskov mentor a zakladateľ organizácie Mars Society Robert Zubrin začiatkom júla povedal, že NASA by v spolupráci so SpaceX mohla poslať prvú pilotovanú misiu na červenú planétu ešte pred rokom 2030. A samotný Elon Musk so značnou dávkou sebavedomia vyhlásil, že do roku 2050 kolonizuje Mars jedným miliónom Pozemšťanov, keď na susednú planétu budú štartovať tri rakety Starship s ľudskou posádkou denne.

Najčítanejšie témy