5. Vďaka čomu Muskov majetok prudko rastie?

Snímka: Reuters

Spoločnosť Tesla Motors založil v apríli 2004. Jeho počiatočná investícia dosahovala 6,3 milióna dolárov. Išlo vôbec o prvý automobilový startup v histórii, ktorý sa zrodil v Silicon Valley.
Firme niekoľkokrát hrozil krach. Stala sa terčom ostrých kampaní zo strany klasických automobiliek, ako aj magnátov ovládajúcich ropnú sféru. Musk musel Teslu dotovať z iných svojich podnikov. Dokonca sa dostal do situácie, keď do nej nalial všetky svoje úspory, aby vôbec prežila.
Aj tu sa však Elonova intuícia nakoniec ukázala ako správna. Musk pred niekoľkými mesiacmi predstavil svoj Tesla Cybertruck – futuristické vozidlo, ktoré mnohým ľuďom vyrazilo dych. Konkurencia sa mu spočiatku vysmievala, až kým neprišli čísla – dosiaľ si toto auto objednalo viac ako pol milióna ľudí. „Našim cieľom je nakopať s týmto truckom toľko ľudí do zadku, koľko to len bude možné,“ povedal Musk minulý týždeň v piatok so svojim typickým sebavedomým a mierne posmešným tónom. Dodal, že do konca tohto roka plánuje v Tesle zamestnávať dovedna 65-tisíc ľudí.
Hodnota Tesla Motors aj vďaka Cybertrucku prudko rastie. Kým ešte v polovici februára sa jej akcie na technologickej burze Nasdaq predávali za 800 dolárov za kus, v júli atakovali hranicu 1 650 dolárov. Od začiatku roka si pripísali dokonca 300 percent.
Zároveň prudko rastie aj trhová kapitalizácia Tesly. Zatiaľ čo vo februári mala hodnotu 160 miliárd dolárov, v júli sa blížila k dvojnásobku tohto čísla. S kapitalizáciou 305 miliárd dolárov bola Tesla hodnotnejšia než automobilky Ford, Ferrari, General Motors a BMW dohromady.

Keď to spojíme s najnovším úspechom SpaceX, pre nikoho nemôže byť prekvapením, že sa každým dňom
prudko zvyšuje aj majetok samotného Muska. Ešte v polovici marca mu v rebríčku najbohatších ľudí planéty podľa magazínu Forbes patrilo 31. miesto s majetkom pod 25 miliárd dolárov, po necelom polroku je to takmer trojnásobok.

Najčítanejšie témy