4. Ako vizionár vstúpil do súboja o vesmír?

Snímka: SpaceX

Okrem rýchlych áut, programovania a rozbiehania nových biznisov bol vesmír tou vecou, ktorá mu najviac rozpaľovala predstavivosť. Už ako malé dieťa poznal do detailov fyzikálne zákony kozmu, mal v malíčku podrobnosti o Mesiaci či našich najbližších planetárnych susedoch – Venuši a Marse. Napokon, aj v spomínanej počítačovej hre Blastar ste v hlbinách vesmíru bojovali proti nepriateľským mimozemšťanom.


Po predaji PayPalu sa Elon Musk konečne mohol pustiť aj do tejto dosiaľ neprebádanej sféry. Jedného dňa si klikol na stránky americkej vesmírnej agentúry NASA. A videl, že o Marse ani ďalšom dobývaní vesmíru tam nebola ani zmienka.
V júni 2002 tak založil spoločnosť Space Exporation Technologies, dnes známu ako SpaceX. Pripomeňme, že to bolo obdobie, kedy sa schyľoval ku koncu program letov amerických raketoplánov Space Shuttle do vesmíru. Tento program začiatkom februára 2003 definitívne pochovala skaza raketoplánu Columbia, ktorá stála život siedmich astronautov.
Vtedy Musk pochopil, čo je jeho životným poslaním – dostať ľudí na Mars. „Chcel som ľuďom umožniť, aby opustili Zem. A uvedomil som si, že by tieto snahy mohla oživiť súkromná sféra,“ povedal vizionár v jednom z množstva poskytnutých rozhovorov.
Do projektu SpaceX šiel sám. Všetci označovali jeho nápady sú šialené a nikdy nezrealizovateľné. Do firmy preto musel investovať z vlastného vrecka takmer sto miliónov dolárov, teda väčšinu peňazí, ktoré získal za predaj PayPalu.

Hlavným cieľom Muska bolo a stále aj je pozdvihnúť lety do vesmíru na takú úroveň, aby sa oplatilo prevádzkovať ich komerčne. Základným predpokladom je výrazné zníženie ich ceny, aby o ne mali záujem súkromní turisti. Postupom času sa Muskovi začalo dariť tieto ciele napĺňať. Náklady na vypustenie rakety do vesmíru skresal až na štvrtinu pôvodnej sumy. A po troch neúspešných pokusoch sa jeho raketa Falcon 1 dostala v septembri 2008 na nízku obežnú dráhu Zeme.
Tento moment presvedčil šéfov NASA, aby sa konečne reálne zamysleli nad možnosťami spolupráce nielen s Muskom, ale aj ďalšími súkromnými spoločnosťami. A v roku 2010 dostal SpaceX od agentúry NASA kontrakt za 1,6 miliardy dolárov na zaistenie dodávok jej raketami na Medzinárodnú vesmírnu stanicu.
Spolupráca oboch strán od tej doby pokročila do takej miery, že SpaceX koncom mája tohto roka vyniesla ako vôbec prvá súkromná firma na palube svojej lode Crew Dragon dvoch astronautov k Medzinárodnej vesmírnej stanici. A po dvojmesačnom pobyte ich v nedeľu večer nášho času vrátila späť na Zem – bezpečne pristáli vo vodách Mexického zálivu.

Najčítanejšie témy