3. Prečo vstúpil do finančného biznisu?

Snímka: Reuters

Začal sa preto obzerať po inom segmente. Uvedomil si, že kým médiá, gastronómia či priemyselná výroba si vo virtuálnom svete veľmi rýchlo nachádzajú vlastný manévrovací priestor, finančný sektor zamrzol vo svojich konzervatívnych mantineloch.
Nič také, ako poslať peniaze z jedného účtu na druhý v prijateľnom čase na prelome tisícročí skrátka neexistovalo. V Muskovej hlave tak skrsla ďalšia vízia, ktorá sa o pár mesiacov dočkala zhmotnenia do reálnej podoby. V marci 1999, teda len mesiac po predaji Zip2, Elon spoluzakladal spoločnosť X.com. Do jej rozbehu vložil rovných desať miliónov dolárov z predaja predchádzajúcej firmy. Práve táto stratégia ho preslávila aj v budúcnosti, najmä v súvislosti s Teslou či SpaceX. Svojim snom a víziám veril až do takej miery, že bol ochotný staviť na ne doslova všetko.
Zatiaľ čo moderné bankovníctvo si dnes bez online transferov nevieme ani len predstaviť, bol to práve Musk, ktorý ho užívateľom ponúkol medzi prvými. X.com však nebol jediný, kto sa pohyboval v tomto segmente finančného biznisu. Medzi jeho hlavných konkurentov patrila spoločnosť Confinity, ktorá v druhej polovici roka 1999 uviedla na trh svoj najúspešnejší produkt – službu elektronického prevodu peňazí nazvanú PayPal.
Aby spoločne dokázali čeliť rastúcemu tlaku konkurencie, X.com a Confinity sa v roku 2000 spojili. Zakladatelia Confinity ponúkli spoločnému podniku nápad s PayPalom, Musk zase biznis plán a financie. V roku 2001 dostala spojená firma názov PayPal. Dodnes je jej meno synonynom priekopníctva v oblasti elektronického finančníctva.

Čerstvý tridsiatnik Elon napokon nezostal dlho ani pri tomto biznise. V októbri 2002 získal firmu PayPal za 1,5 miliardy dolárov e-commerce gigant eBay. Musk, ktorý bol s takmer 12 percentami najväčším akcionárom PayPalu, dostal z tejto sumy 165 miliónov dolárov a bol pripravený vraziť ich do nového investičného dobrodružstva.
Musk si pritom aj napriek stiahnutiu zachováva k svojim bývalým podnikom emocionálny vzťah. Pred troma rokmi si od PayPalu, ktorý po oddelení od eBay v roku 2015 funguje ako samostatná spoločnosť, kúpil doménu X.com. Keď si ju dnes zadáte do svojho vyhľadávača, jej jediným obsahom je obyčajné malé písmeno x.

Najčítanejšie témy