2. Koľko peňazí mu vyniesla prvá spoločnosť?

Snímka: Reuters

Písal zdrojové kódy, neustále zdokonaľoval produkty a prispôsoboval ich raketovému vývoju vo svete internetu, ktorý bol v tom čase ešte stále len v plienkach.
Kimbal sa zase staral o obchodnú stránku veci. Kontroloval predaje a inzercie, stretával sa sa s potenciálnymi klientami a presviedčal ich o tom, že vstup na internet je pre každú spoločnosť nevyhnutnou podmienkou k dosiahnutiu úspechu. A šéfovia firiem mu len málokedy povedali nie.
Podnik bratov Muskovcov rástol veľmi rýchlo. O vstup do virtuálneho sveta world wide webu prejavili enormný záujem nielen mediálne domy, ale aj rôzne spoločnosti naprieč celým spektrom biznisu. Kým pred nástupom internetu si klienti mohli vyhľadať kontakt či základné údaje o firme nanajvýš v Žltých stránkach, po novom im stačil jeden klik myšou na počítači. Nové technológie tiež umožnili firmám v čoraz väčšej miere využívať dosiaľ netušené možnosti a funkcie.

Je preto prirodzené, že Zip2 sa veľmi rýchlo ocitol uprostred pozornosti veľkých hráčov. Na rozdiel od Billa Gatesa či Marka Zuckerberga, ktorí odolali miliardovým ponukám na Microsoft a Facebook, Elon Musk nakoniec vo februári 1999 predal Zip2 spoločnosti Altavista za 307 miliónov dolárov plus 34 miliónov v akciách. Elon sám na obchode získal 22 miliónov dolárov za svoj sedempercentný podiel z predaja. Startup tak ambicióznemu mladíkovi vyniesol prvé veľké peniaze, ktoré neskôr investoval do oveľa väčších projektov.

Najčítanejšie témy