1. Ako Elon Musk rozbehol svoj biznis?

Snímka: Reuters

Pretože sa mu rasová diskriminácia černošského obyvateľstva v Južnej Afrike bridila a odmietal byť príslušníkom podľa jeho slov fašistickej armády, zbalil si pár vecí a odišiel do Severnej Ameriky.
Po dvojročnom pobyte v kanadskom Toronte sa presťahoval do Pennsylvánie, kde začal študovať strojárstvo a biznis. A v roku 1995 zamieril do Kalifornie. Predovšetkým jej legendárna lokalita Silicon Valley už celé dekády láka množstvo mladých talentovaných programátorov z celého sveta. Okrem iných pritiahla aj Elona a Kimbala Muskovcov.
V polovici 90. rokov minukého storočia si internet len pozvoľna hľadal cestu medzi užívateľov, či už z radu bežných ľudí alebo firiem. Keďže Kalifornia bola odjakživa jedným z tých štátov USA, ktoré udávali trend v ekonomike aj biznise, tamojšie spoločnosti investovali do rozbehnutia svojich internetových stránok naozaj veľké peniaze.
Elon dostal nápad, že printovým médiám pomôže prejsť do digitálneho sveta pomocou vlastného internetového sprievodcu. Zrodila sa tak firma Global Link Information Network, ktorá neskôr vstúpila do dejín ako Zip2.

Muskovci jej v počiatočných fázach vývoja obetovali skutočne všetko. „Keď sme spolu s bratom rozbehli našu prvú spoločnosť, tak namiesto bytu sme si len prenajali malú kanceláriu, kde sme spali na gauči,“ cituje americká spravodajská stanica CNBC časť z Elonovho príhovoru pred študentami University of Southern California z roku 2014.
Bratia začali pre veľké vydavateľstvá vyvíjať softvér, ktorý by im umožnil poskytovať mediálne služby online. Postupne sa rozrástli aj mimo Kalifornie a vstupovali do ďalších dôležitých štátov ako je New York či Illinois. Získali veľké kontrakty s takými kľúčovými hráčmi ako The New York Times alebo Chicago Tribune.

Najčítanejšie témy