2. Ktorí ďalší magnáti najviac bohatli?

Snímka: Reuters

Strmý nárast zaznamenala napríklad firma Zoom Video Communications,ktorá vyvinula už spomenútú videokonferenčnú službu Zoom. Kým v polovici marca sa jedna jej akcia predávala za 107 dolárov, minulý týždeň už jej hodnota atakovala hranicu 260 dolárov.
Výrazný posun v rebríčku miliardárov zaknihoval Larry Page, ktorý v roku 1998 založil spolu so Sergeyom Brinom spoločnosť Google počas štúdií na Stanfordovej univerzite. Zatiaľ čo ešte pred troma mesiacmi bol 13. najbohatším človekom planéty s majetkom 50,9 miliardy dolárov, aktuálny real-timový rebríček mu prisudzuje ôsmu priečku a 64,8 miliardy. Dovedna 14 miliárd dolárov v porovnaní s marcom pribudlo aj Brinovi, ktorému dnes patrí 12. miesto v poradí.
Aj pod nárast majetku Pagea a Brina sa podpísal výrazný nárast hodnoty firmy Google a jej materského koncernu Alphabet, respektíve iných technologických spoločností, v ktorých majú obaja technologickí magnáti svoje podiely. Kým v polovici marca sa akcia Alphabetu predávala za 1 054 dolárov, minulý týždeň to už bolo 1 464 dolárov.
Čo sa týka najväčšieho nominálneho nárastu majetku, v tomto smere jasne dominuje najbohatší muž sveta Jeff Bezos. Ten si za tri mesiace polepšil dohromady o viac ako 50 miliárd dolárov na súčasných 164,5 miliardy.

Aj v tomto prípade sa ponúka jednoznačný dôvod rýchleho zbohatnutia – fakt, že veľká časť kamenných predajní bola počas karanténnych mesiacov zatvorená. „Ľudia tak počas koronakrízy boli nútení nakupovať skôr online ako fyzicky,“ uvádza pre HN Lukáš Lipovský, analytik X-Trade Brokers.
Z tejto profitoval najmä Amazon a ďalšie e-shopy. Ešte v polovici marca sa jedna akcia Amazonu obchodovala za 1 676 dolárov. Minulý týždeň sa už jej hodnota približovala k 2 765 dolárov.

Najčítanejšie témy