3. S ktorou firmou začínali bratia v Silicon Valley?

Snímka: Reuters

Jeho priatelia spomínajú, že Elon žil v maličkom podnájme, v ktorom nemal dokonca ani kúpeľňu. Preto sa sprchoval v posilňovni, kam poctivo chodil takmer každý deň.
V roku 1995 sa Musk presťahoval z Pennsylvánie o niečo západnejšie – do slnečnej Kalifornie. Presne dva dni vydržal na tamojšej Stanfordovej univerzite, kde mal pôvodne študovať fyziku vysokých energií. Spolu s bratom mali totiž so svojim životom iné plány. „Elona a Kimbala som prvýkrát uvidel v polovici 90. rokov, keď prišli do Kalifornie a založili tu spoločnosť Zip2,“ hovorí Steve Jurvetson, známy investor zo Silicon Valley. V Elonovi na prvý pohľad videl niečo, čo iným chýbalo – odhodlanosť preniesť svoj veľký sen do reality.
Silicon Valley 90. rokov minulého storočia často prirovnávajú ku zlatokopeckej horúčke zo západu Spojených štátov v druhej polovici 19. storočia. A Palo Alto sa stalo jej symbolom. Mladí ambiciózni programátori a technológovia sem chodili s vidinou, že nájdu skúsených investorov, ktorí ich uvedú do veľkého sveta internetového biznisu.

Medzi týchto mladíkov patrili aj bratia Muskovci. Starší Elon prišiel s nápadom pomôcť printovým médiám prejsť do digitálneho sveta. Firma Zip2 ponúkala presne toto – vydavateľstvám zabezpečovala softvér, ktorý im umožnil poskytovať užívateľom mediálne služby onlajn. Dnes sú webové stránky časopisov, novín či rôznych printových médií úplnou samozrejmosťou. Pred 25 rokmi však väčšina z nich do sveta internetu ešte len nesmelo nahliadala. Aj tu sa potvrdili slová Kimballa o prorockých schopnpstiach jeho brata.

Najčítanejšie témy