1. Ako sa zrodila Muskova vášeň pre vesmír?

Snímka: Reuters

Jeho rodičia boli vo svojich odboroch úspešní a Elon ani jeho dvaja mladší súrodenci nikdy netrpeli nedostatkom. Budúceho miliardára však od malička trápila každodenná realita režimu, ktorý videl okolo seba.
Útechu hľadal v knihách. S nimi sa zobúdzal a chodil spať. Prečítal všetky komiksy, ktoré mal k dispozícii. A do školy začal chodiť o rok skôr, než ostatné deti. Hoci bol v triede najmladší a najmenší, suverénne nad všetkými deťmi dominoval vo väčšine školských predmetov. Príliš sa s nimi nekamarátil, radšej sa niekam schoval s najnovšou knihou. Aj preto ho ostatné deti veľmi radi nemali.
Už vtedy sa v ňom zrodila vášeň pre vesmír, vedu a technológie, ktoré v tom čase boli skôr z ríše vedeckej fantastiky. „Keď som bol malé dieťa, skutočne som sa veľmi bál tmy. Potom som však pochopil, že tma je len nedostatok fotónov vo viditeľnom spektre 400 až 700 nanometrov,“ povedal o mnoho rokov neskôr v dokumentárnom filme Elon Musk: How I Became The Real Iron Man zo série Bloomberg: Risk Takers.

Podobných príhod, ktoré svedčia o Elonovej vášni pre vedu a astronómiu, má jeho matka, bývalá úspešná modelka a odborníčka na zdravú výživu Maye Musková za celé priehrštie. „Raz mu jedno dieťa povedalo – pozri sa na Mesiac, je odtiaľto vzdialený najmenej miliardu míľ. A Elon mu s chladnou hlavou odvetil – nie, je od nás ani nie štvrť milióna míľ.“

Najčítanejšie témy