4. Spor za desiatky miliónov

Snímka: Reuters

Zuckerberg trojicu ubezpečoval, že všetko napreduje tak, ako má. Táto komunikácia neskôr patrila medzi kľúčové dôkazné materiály v súdnom spore, v ktorom sa rozhodovalo o tom, či Zuckerberg ukradol bratom Winklevossovcom a Narendrovi nápad, keď založil Facebook.
Šok pre troch spoločníkov prišiel v momente, keď Zuckerberg štvrtého februára 2004 oficiálne spustil Facebook, pôvodne ako sociálnu sieť univerzitných študentov. „Do poslednej chvíle sme si mysleli, že pracuje na našom projekte HarvardConnection. O existencii Facebooku sme sa dozvedeli v rovnakom okamihu ako všetci ostatní študenti. Ohromilo nás to, rozhodne sme to nečakali,“ spomínal neskôr Cameron Winklevoss.
Začala sa súdna bitka, ktorá sa vliekla štyri roky. Zuckerberg odmietal všetky obvinenia o krádeži projektu. Tvrdil, že Facebook a HarvardConnection majú úplne iné zdrojové kódy. Až v roku 2008 súd priklepol žalujúcej strane 65 miliónov dolárov. Dnes sú aj z bratov Winklevossovcov miliardári, a to najmä vďaka bitcoinu, do ktorého v roku 2013 investovali 11 miliónov dolárov z vysúdenej sumy.

Facebook medzitým rástol raketovým tempom. Zuckerberg sa vo firme staral o technologické záležitosti. Obchodné veci a PR mu zariaďoval jeho spolužiak z Harvardovej univerzity Eduardo Saverin. Ten to robil skutočne dobre – nadväzoval kontakty s veľkými koncernmi z finančnej i zábavnej brandže. Facebook rýchlo uzavrel spoluprácu s firmami ako Visa či American Express, ale i s obrovskými nahrávacími spoločnosťami.

Najčítanejšie témy