1. Princ zo štátu New York

Snímka: Reuters

Rodičia ho volali Princ a podľa toho sa aj k nemu správali. Vždy dosiahol, čo chcel. Možno ani preto nemal nikdy problém so sebavedomím.“ Takto opisujú rodinní známi detstvo zakladateľa Facebooku v rozhovore pre dokumentárny film Mark Zuckerberg: Building the Facebook Empire zo série Bloomberg GameChangers.
Podobne ako Billa Gatesa či ďalších priekopníkov v oblasti informačných technológií, aj Marka Zuckerberga od malička fascinovali počítače. Už ako dieťa dokázal programovať v komplikovanom jazyku C++ a v deviatej triede základnej školy vyvinul digitálnu verziu populárnej stolovej hry Risk.
Marka vždy zaujímali možnosti čo najjednoduchšej komunikácie. V úvode svojho štúdia na strednej škole vytvoril interný systém vymieňania správ medzi členmi rodiny Zuckerbergovcov. Prepojil medzi sebou ich počítače, aby navzájom komunikovali.
Zuckerbergovi nikdy nechýbali ambície ani cieľavedomosť. Keď mal po dvoch rokoch na strednej škole v Ardsley pocit, že stagnuje, rozhodol sa ako 16-ročný prestúpiť na súkromnú prestížnu Phillips Exeter Academy. Tu naďalej rozvíjal svoj programovací talent. So spolužiakom Adamom D’Angelom vytvorili hudobnú webovú stránku Synapse 1.01, ktorá si rýchlo získala popularitu.

V podstate už vtedy položil základy svojho záujmu o umelú inteligenciu – systém bol založený na tom, že podľa výberu skladieb dokázal odhadnúť preferencie poslucháča a následne mu vygenerovať ponuku. Takéto služby neskôr priniesli na trh projekty ako Spotify či Pandora.

Najčítanejšie témy