6. Ako sa začala éra osobných počítačov?

V decembri prišiel Paul Allen do Bostonu, ktorý leží len pár kilometrov od Cambridgeu cez rieku Charles. Paul zbadal v januári na titulnej strane časopisu Popular Electronics niečo, čo ho absolútne ohromilo. Titulok ohlasoval príchod prvej minipočítačovej zostavy na svete Altair 8800, ktorý je konkurenciou komerčným počítačom.
Allen neváhal a hneď to išiel povedať Gatesovi. Obom bolo okamžite jasné, že sa zrodil prvý skutočný osobný počítač, ktorý dnes poznáme pod skratkou PC. Zároveň vedeli, že je to deň, ktorý zmení celý svet a ľudskú spoločnosť.
Gates bol opäť v správnom čase na správnom mieste. Spolu s Paulom sa vydali do mesta Albuquerque v štáte Nové Mexiko, aby sa porozprávali s Edom Robertsom, šéfom malej technologickej firmy Micro Instrumentation and Telemetry Systems produkujúcej počítač Altair 8800. Dobre si uvedomovali, že Roberts bude pre svoj počítač potrebovať úplne nové a kvalitné softvéry.

Robertsa ich ponuka zaujala a dohodol sa s nimi. Bill a Paul potom niekoľko mesiacov pracovali vo dne a v noci v učebni Harvardovej univerzity. Keď skončili, nový softvér priviezli do Nového Mexika, aby ho otestovali na Altaire. Softvér, ktorý dostal názov Basic 1.0, naozaj fungoval. „Bol to najlepší kód, aký som kedy napísal,“ vyjadril sa neskôr Bill Gates.

Najčítanejšie témy