5. Vďaka čomu vstúpil budúci softvérový magnát do sveta biznisu?

Vtedy si mladých vývojárov začal všímať aj svet biznisu. Bill už v tom čase využíval svoje znalosti a skúsenosti z právnej oblasti. Všetky veci týkajúce sa kontraktov, zmlúv či licencií osobne schvaľoval a počínal si v tom veľmi obratne.
Ďalším zlomom v živote Billa Gatesa bolo leto 1972. Ako 16-ročný šiel na brigádu do amerického Senátu vo Washingtone. V hlavnom meste USA pričuchol k skutočne veľkej politike a biznisu. Získal pritom prvé kontakty na veľkých hráčov rýchlo sa rozvíjajúceho segmentu technológií.
Onedlho Bill dostáva prvú prácu v počítačovej firme, v dôsledku čoho čoraz častejšie vynecháva hodiny v škole. To mu rodičia ešte tolerovali. Keď však oznámil úmysel založiť svoju vlastnú firmu, dostal jasné ultimátum – musíš najskôr dokončiť strednú aj vysokú školu.
V roku 1973 tak uzavrel svoju životnú etapu na Lakeside. Bez problémov ho na prvýkrát prijali na prestížnu Harvardovu univerzitu. Rozlúčil sa so Seattlom a odišiel na opačný koniec Spojených štátov – do Cambridgeu v štáte Massachusetts. Hoci na Harvarde začal študovať právo, rýchlo u neho prevážil záujem o matematiku a obzvlášť počítače. Pokračoval tu vo svojom životnom štýle ako doma v Seattli. „Neraz pri počítači v učebni presedel tri dni v kuse. Často sa stalo, že dorazil na internát a zaspal oblečený tak, ako prišiel, s otvorenými dverami do izby. Ráno, hneď ako vstal, opäť zamieril k počítaču,“ opisovali tieto roky jeho známi z univerzity.

Bill vyvíjal nové programy a hrával počítačové hry, zároveň však začal prejavovať záujem o dievčatá. Bol na niekoľkých rande so striedavými úspechmi. Každú schôdzku pritom začínal otázkou, ako potenciálna partnerka dopadla na vstupnom meste z logického myslenia. Vysvetľoval to tým, že chce, aby si mal s budúcou priateľkou čo povedať.

Najčítanejšie témy