2. Prečo sa hodnoty startupov prepadajú?

Snímka: Reuters

Ale aj privysoké a nesplnené očakávania tých, ktorí do technologických startupov naliali miliardy dolárov a po vytriezvení museli priznať ťažké straty. To všetko sú dôvody, prečo medzi bankami, bohatými jednotlivcami či ďalšími inštitúciami začala narastať nedôvera voči takýmto typom investícií.
Tí, ktorí v startupoch utopili obrovské peniaze, ďalšie finančné injekcie stopli. Takýto prístup vyvolal domino efekt, keď mimoriadne opatrní začali byť aj ďalší investori a svoje peniaze nasmerovali do bezpečnejších aktív.
Pád startupov sa pritom ani zďaleka nezačal WeWorkom. Prvá „lastovička“ sa objavila už vlani. Postarala sa o to Američanka Elizabeth Holmesová, ktorá v roku 2003 ešte ako tínedžerka ohúrila svet startupom Theranos. Ten mal priniesť skutočne revolučné testovanie krvi.

Investori v tom čase dôverovali najmä novým nápadom v sektore zdravotníctva, od ktorého si sľubovali veľkú perspektívu do budúcnosti. Aj to bol dôvod, prečo Theranos doslova zaplavili miliardovými investíciami. Holmesová sa stala symbolom úspechu, s majetkom 4,5 miliardy dolárov sa zaradila medzi 400 najbohatších Američanov.
Dnes je všetko inak. Ukázalo sa, že celá unikátna technológia je len pozlátkom s dômyselným marketingom. Hodnota Theranosu sa prepadla na úplné dno a Holmesová čelí žalobám investorov za spreneveru deviatich miliárd dolárov.

Najčítanejšie témy