1. Na čom stroskotal Izraelčan Adam Neumann?

Snímka: Reuters

Izraelský podnikateľ Adam Neumann prišiel v roku 2010 s myšlienkou prenájmu kancelárií a coworkingových priestorov v desiatkach miest po celom svete. Ako 31-ročný vizionár založil so svojou manželkou Rebekou startup WeWork, ktorý poskytoval presne takéto služby. Bolo to v čase raketového rozvoja technologických startupov, ktoré si nez väčšej námahy získavali priazeň investorov. Práve na tieto firmy Neumann so svojim projektom cielil.
Samotný WeWork rýchlo expandoval. Dobýval trhy v troch desiatkach krajín, investície sa nabaľovali a z Neumanna sa stal miliardár. Len od japonskej SoftBank dostala firma minulý rok finančnú injekciu vo výške niekoľkých miliárd dolárov.

Teraz sa však zdá, že startupová bublina spľasla. WeWorku nevyšiel vstup na burzu a jeho odhadovaná hodnota sa prudko prepadla. Vytriezvenie sa však ani zďaleka netýka len tejto spoločnosti. Radikálny pokles zaznamenala platforma zdieľanej dopravy Uber aj ďalšie startupy. Investori odpisujú miliardy dolárov, viaceré firmy sa ocitli na pokraji bankrotu.
V nasledujúcich otázkach a odpovediach si prečítajte, prečo k týmto problémom došlo, kto na ne najviac doplatil aj či môžu byť signálom prichádzajúcej krízy.

Najčítanejšie témy