1. Aká je situácia vo svete?

Snímka: Pixabay

Ten „tuctový“ od toho prémiovejšieho odlišujú viaceré faktory. O jeho exkluzivite rozhoduje to, koľko je daná značka na trhu, akej popularite sa teší či koľko vyrobených fliaš si do svojho rodokmeňa píše.

Zaváži aj zhodnocovanie limitovaných edícií a výnimočnosť fľaše, napríklad s obalom od známeho dizajnéra.

Odborníci pri investovaní do alkoholu radia zamerať sa na svetoznáme značky, fľaše s limitovaním vydaním či tie zo 60. a 70. rokov, kedy sa pre málo sladu vyrobilo aj menej whiskey.

A prečo sa oplatí do neho investovať? Alkohol získal prívlastok tekuté zlato pre svoju trvácnosť. Naopak také víno, iný obľúbený mok, je na plesne omnoho citlivejšie. A v porovnaní so zlatom alkohol zase lepšie zvláda finančné krízy.

Za účelom jeho investovania vznikol v roku 2015 aj portál WhiskeyInvestDirect, ktorý chce zmeniť spôsob vlastníctva whiskey, jej uskladňovania a financovania. Súkromní investori tak po prvýkrát začali na vlastnení dozrievajúcej whiskey zarábať.

V súčasnosti vlastní asi 2500 ľudí 25 miliónov fliaš „škótskej“ rôznej veľkosti v sume od 781-tisíc do 840-tisíc eur. „K dnešnému dňu sa zrelá whiskey vykupuje späť s priemerným ročným výnosom viac ako 10 percent pre súkromných investorov,“ uvádza sa na ich stránkach. Investori mali v rokoch 2011 až 2016 priemerný profit okolo 11,6 % ročne. Tento zisk je dokonca vyšší ako pri samotnom zlate.

Keď hovoríme o rume, najdrahší na svete pochádza z Barbadosu z roku 1780. Objavili ho v roku 2011 v pivniciach sídla Harewood House v Anglicku. Zaprášené police skrývali 28 fliaš rumu. V dvoch aukciách v rokoch 2013 a 2014 sa potom predali spolu za 255 925 eur, čo je najviac, za čo sa kolekcia rumu kedy predala.

V prípade jednej fľaše je rekordérom rum s názvom Legacy by Angostura, ktorý stojí 22 700 eur. Vyrobili ho pri príležitosti 50. výročia nezávislosti karibského ostrova Trinidad & Tobago v počte len 20 kusov. 

A ako sa dá dostať k investičnému alkoholu? V zahraničí na to slúžia online aukcie či tradičné aukčné domy ako Sotheby´s či Bonhams.

Najčítanejšie témy