4. Budú sa dať vyliečiť ťažké ochorenia?

Snímka: Pixabay

Kamery jej röntgenových detekčných systémov dokážu urobiť 10-tisíc záberov s vysokým rozlíšením za sekundu a z nich vytvoriť obrázky proteínov či vírusov.

Aj vďaka tomu umožnili prístroje švajčiarskej firmy vedcom dopodrobna preskúmať vírus Zika, ktorý sa v posledných rokoch stal strašiakom viacerých regiónov Afriky, Južnej Ameriky, Oceánie a juhovýchodnej Ázie.

„Samozrejme, s našimi prístrojmi dokážete preskúmať aj ďalšie nebezpečné choroby. Môžu pomôcť aj pri výskume nádorových ochorení, čo je však náročnejšie, keďže tých je veľa druhov,“ pripomenul pre HN Brönnimann, ktorý je aktuálnym švajčiarskym EY Podnikateľom roka.

Boj proti rôznym chorobám podporujú aj mnohí miliardári. Napríklad zakladateľ technologického gigantu Microsoft a niekdajší dlhoročný najbohatší muž na svete Bill Gates prostredníctvom svojej nadácie venoval sto miliónov dolárov na výskum Alzheimerovej choroby.

Podľa vlastných vyjadrení sa obáva, že by mohol túto chorobu dostať, keďže ju diagnostikovali aj u jeho 93-ročného otca. Mimochodom, boju proti chorobám sa venuje aj Bill Gates senior, ktorý v minulosti aktívne podporoval výskum AIDS.

Spoločne s Gatesom venoval na výskum Alzheimerovej choroby milióny dolárov aj ďalší miliardár, kozmetický magnát Leonard Lauder či rodina Dolbyovcov podnikajúca v oblasti technológií.

„Predstavte si svet, v ktorom bude diagnostika Alzheimerovej choroby rovnako jednoduchá ako krvný test pri pravidelnej lekárskej prehliadke,“ napísal bývalý šéf Microsoftu na svojej webovej stránke Gates Note.

Najčítanejšie témy