3. Čo robia podnikatelia v oblasti zdravotníctva?

Snímka: Dreamstime

Západonílska horúčka alebo horúčka dengue, či dokonca pľúcny mor, ktorý sme u nás vyhubili už pred stáročiami.

Hoci u nás sú tieto choroby nepredstaviteľné, v rozvojových krajinách subsaharskej Afriky alebo juhovýchodnej Ázie sa objavujú relatívne často. V týchto regiónoch majú každý rok na svedomí životy tisícok ľudí.

Aj to je dôvod, prečo mnoho vedcov pracuje na zlepšení výskumu a liečby ochorení, ktoré sú v civilizovanom svete takmer nepredstaviteľné.

A naopak, mnoho bohatých investorov a podnikateľov spojí svoje sily so špičkovými vedcami a poskytnú im najlepšie podmienky pre skúmanie chorôb.

Niekedy sa obe profesia prepoja v jednej osobe a vynálezcovia v oblasti zdravotníctva rozbehnú biznis, ktorý dosiahne úspech v globálnom meradle.

Jedným z takýchto ľudí je švajčiarsky vedec a podnikateľ Christian Brönnimann. Ešte vo veku 40 rokov pracoval ako fyzik v prestížnom Inštitúte Paula Scherrera vo švajčiarskom Villigene, kde sa okrem iného zaoberal röntgenovým žiarením.

Pred 13 rokmi urobil zásadný životný krok – založil vlastnú spoločnosť Dectris AG, ktorá sa v nasledujúcom desaťročí vypracovala na globálneho lídra v produkcii a dodávkach röntgenových detektorov vo svete.

Najčítanejšie témy