5. Zákaz za zákazom

Snímka: Radoslav Petrík/HN

Najnovšie sa ozýva aj Poľsko, ktoré zvažuje, či úradom nezakáže používať výrobky Huawei. Možné je aj prijatie právnej úpravy, ktorá by obmedzila možnosť používať telefóny tejto značky aj pre verejnosť.

Stalo sa tak po tom, čo Poľsko tento týždeň obvinilo zo špionáže bývalého vysokopostaveného poľského bezpečnostného dôstojníka a zamestnanca Huawei pracujúceho v Poľsku. Na oboch uvalili väzbu a hrozí im až desaťročné väzenie.

Spojené štáty zas zakázali používať Huawei úradom. Krajiny Nový Zéland, Austrália či Japonsko zase znemožnili prístup do chystaných 5G sietí. Výhrady sa ozývajú aj z Veľkej Británie, Belgicka či Nórska a varovný prst dvíha aj Európska komisia.

Čínska firma dostala facku aj od francúzskeho Orangu, ktorý jej odmietol ponuku vybudovať ďalšiu generáciu sietí. Nemecký Deutsche Telekom zas prisľúbil prehodnotiť svoju predajnú stratégiu. 

Bezpečnostné obavy neskrývali ani českí susedia. Český Národný úrad pre kybernetickú a informačnú bezpečnosť vydal koncom decembra varovanie pred používaním softvéru aj hardvéru spoločnosti Huwai Technologies a ZTE Corporation. Dôvod? Opäť hrozba v oblasti kybernetickej bezpečnosti.

Najčítanejšie témy