4. Huawei a otázka bezpečnosti

Snímka: Huawei

Čínske smerovanie na vrchol rebríčka technologických gigantov poznačila minulý rok kauza ohľadom Huaweiu ako bezpečnostnej hrozby. Existovali domnienky, že svoje produkty využíval ako isté zadné dvierka Pekingu.

Spoločnosť síce trvá na tom, že nie je nijako napojená na čínsku vládu ani vojsko, kritiky ju však stále neobchádza.

Biedny zisk smeruje hlavne zo Spojených štátov pre už spomenutú colnú vojnu. Predaj kľúčových zariadení tam prerušili a akvizíciu amerického majetku zablokovali.

Obzvlášť nevraživý postoj si drží aj americký prezident Donald Trump. Podľa kritikov si však za to môže aj Huawei sám. Má totiž nejasnú firemnú kultúru, čo tak vytvára priestor pre domnienky.

Spoločnosťou otriaslo aj zatknutie finančnej riaditeľky Huaweiu Meng Wan-čou začiatkom decembra v kanadskom Vancouveri. O krok mali požiadať Spojené štáty, ktoré ju obvinili zo zavádzania finančných inštitúcií, aby obišli americké sankcie na Irán. Riaditeľku neskôr prepustili na kauciu.

Teraz sa však médiami šíri ďalšia negatívna správa, naopak smerom z Číny do Kanady. V pondelok totiž v Číne odsúdili kanadského občana za pašovanie drog k trestu smrti. Verdikt kritizuje aj premiér Justin Trudeau, podľa ktorého je rozsudok svojvoľný.

Najčítanejšie témy