7. Aký je energetický cieľ krajiny?

Snímka: ministerstvo energetiky Indonézie

„Tento plán je v súlade s naším cieľom znížiť emisie skleníkových plynov, ku ktorému sme sa zaviazali počas klimatickej konferencie v Paríži v roku 2015,“ uviedol indonézsky minister energetiky a minerálnych zdrojov Ignasius Jonan.
Krajinu, ktorá má v súčasnosti odhadovaných 265 miliónov obyvateľov, čaká pri napĺňaní tohto cieľa ešte dlhá cesta. Podľa ministra Jonana totiž v súčasnosti predstavuje podiel zelených energií len 13 percent. Mnohí kritici najmä z radov opozície preto považujú 23-percentný cieľ do roku 2025 za príliš optimistický či dokonca nereálny. Najpesimistickejší scenár pritom počíta s dosiahnutím minimálne 20 percent obnoviteľných zdrojov.
V každom prípade centrá indonézskych miest sa v súčasnosti menia na zelené sídla energeticky úsporných budov. Lídrom je v tomto smere nepochybne Jakarta, desaťmiliónový megapolis na piatom najväčšom indonézskom ostrove Jáva.
Panoráma Jakarty sa za posledné roky výrazne zmenila. Špinavé a chudobné štvrte plné chatrčí na mnohých miestach striedajú moderné výstavby polyfunkčných centier či obytných komplexov. Súvisí to i s rýchlym ekonomickým rastom krajiny – spod hranice chudoby sa dostáva čoraz viac obyvateľov a rýchlo sa posilňuje stredná trieda.

Najčítanejšie témy