5. Čo čaká Slovenskú národnú galériu a park na Námestí slobody?

Snímka: TASR/Pavel Neubauer

Novú dominantu pri Dunaji má predstavovať Slovenská národná galéria. Pre nečakané okolnosti počas jej rekonštrukcie sa predbežný termín ukončenia stavebnej časti posunul na apríl 2020. Galéria je pre havarijný stav zatvorená od roku 2001.

Projekt rekonštrukcie schválili v roku 2015, k jej dokončeniu sa zaviazala aj vládna koalícia v programovom vyhlásení.

Podľa šéfky galérie Alexandry Kusej v nej návštevníci po dostavaní nájdu plnohodnotný areál, kde budú môcť tráviť svoj voľný čas, ktorý nie je spojený so žiadnym obchodným centrom. Vznikne aj nová Travertínová záhrada, dopĺňať ju budú mestské pasáže či nádvorie Vodných kasární.

Na prestavbe spolupracuje hlavné mesto so Starým Mestom.

Pôvodne sa tam nachádzali vinice, neskôr pribudol Poštový palác a budovy Slovenskej technickej univerzity či fontána Družba. Donedávna to bolo skôr útočiskom bezdomovcov či mladých ľudí počas piatkových či sobotných večerov s fľašou alkoholu v ruke. Teraz to má byť inak. Námestie slobody oproti Úradu vlády SR sa mení na reprezentatívny priestor na trávenie voľného času.

Aktuálne finišuje druhá etapa prestavby, ktorá priniesla workoutové ihrisko, pobytové trávniky so závlahou a úpravu dlažby.

Snímka: dobre.miesto.hbreavis.sk

​V tretej etape pribudne aj záhon zelene, vysadia sa nové stromy a rekonštrukciou prejde aj fontána: „Pôjde o finančne, technicky a časovo náročnú opravu, ktorá je naplánovaná v priebehu budúceho roka,“ uviedla minulý týždeň hovorkyňa Bratislavy Zuzana Onufer.

Za obnovou námestia stojí mestská časť Staré Mesto a občianske združenie Dobré m(i)esto, za ktorým je developer HB Reavis.

Najčítanejšie témy