1. Šťastie na druhý pokus alebo Apollo 1

Snímka: HB Reavis

Malo to byť veľkolepé biznis centrum na frekventovanej Prievozskej ulici v Bratislave postavené firmou HB Reavis. O jeho kvalite mala svedčiť aj Cena za architektúru v kategórii Stavba roka 2005.

Po dokončení budovu odkúpil fond Hannover Leasing. Prichádza však problém. Apollu 1 hrozilo zrútenie.

Problémy so statikou identifikovali v roku 2015 a budovu zatvorili. V médiách sa objavili informácie, že budova bola preťažená o 50 percent a na jednom mieste dokonca o 250 percent.

Statikom bol Ján Tomčáni.

Pôvodne sa uvažovalo vykonať iba potrebné stavebno-technické opatrenia a budovu znova sprístupniť, ďalšie posudky však ukázali závažné porušenia statiky a odporučili projekt asanovať.

Budovu vlastní spoločnosť Smart City Centre a pôvodné informácie hovorili, že minulú jar sa začne budova búrať a následne sa začne s výstavbou jej náhrady.

Vzhľadom na súčasný stav aj jej okolie sa nepripúšťala možnosť použitia trhavín.

Novú budovu už má pod patronátom opäť skupina HB Reavis. Podľa článku na portáli reality.etrend.sk developer v máji predložil zámer búrania a novej výstavby na posúdenie štátnym orgánom.

Za návrhom stojí britské štúdiou Make Architects, ktoré spolupracuje s naším ateliérom Siebart+Talaš. Búrať by sa podľa posledných správ malo začať na konci tohto roka.

Výstavba je na pláne ďalší rok a finálna bodka sa plánuje na rok 2021.

Najčítanejšie témy