1. Kroksy od Bardejova

Snímka: Crocs

Oficiálne sa investícia spoločnosti Flameshoes v Kružlove neďaleko Bardejova označuje ako prvá veľká čínska na Slovensku. Málokto pritom vie, že východ Slovenska o ňu bojoval s hlavným mestom Maďarska Budapešťou. Za firmou stojí pätica Číňanov, ktorí v nej držia rovnaký 20-percentný podiel.

Výrobca gumenej plážovej obuvi začínal pôvodne v Bardejovskej Novej Vsi. Od roku 2012 tam na jedinom stroji dovezenom z Číny produkoval obuv pripomínajúcu topánky legendárnej americkej značky Crocs. Rast odbytu prinútil čínskych obchodníkov na expanziu.

Na zelenej lúke v Kružlove preto rozbehli výstavbu moderného závodu za 13,9 milióna eur. Investičný zámer firmy podporila v roku 2014 slovenská vláda sumou 4,5 milióna eur.

Väčšia časť z nej, až 2,9 milióna eur, ale predstavuje úľava na dani. Pri dosiahnutej ročnej kapacite výroby okolo 5,8 milióna kusov obuvi podnik zamestnáva 150 ľudí. Až 70 percent produkcie smeruje na export.

Pri Bardejove si plážovú a oddychovú obuv z gumy objednávajú pod vlastnými privátnymi značkami obchodné reťazce ako Lidl, Tesco, Billa či Kaufland. Číňania ju produkujú aj pod vlastnou značkou Flame.

Tržby fabriky medziročne rastú o desiatky percent. Vlani firma utŕžila vyše 2,1 milióna eur a vykázala čistý zisk 59-tisíc eur.

Najčítanejšie témy