4. Aké boli jeho začiatky?

Snímka: Youtube/Bloomberg

Namiesto pre niekoho zaužívaného strácania času na počítači sa Musk v 12 rokoch už naučil programovať.

Neskôr vytvoril aj počítačovú hru Blastar, ktorú neskôr predal za 500 dolárov. Vyrastal ako syn modelky a dietologičky a elektromechanika spolu s mladším bratom a sestrou. Po rozvode rodičov žil s otcom.

Jeho matka Maye Musková pre časopis Vanity Fair v roku 2015 povedala, že jej „deti vyrastali tak, že poznali tvrdú prácu. A čím tvrdšie pracuješ, tým pracuješ lepšie a budeš šťastnejší“.

Hoci sa Mayne Musk pohybuje v modelingu cez päťdesiat rokov, stále patrí k tým mladším módnym veteránam. Má len 69 rokov. Začínala v pätnástich rokoch v Johannesburgu a Pretórii, zároveň študovala dietológiu. V roku 1969 sa dostala do finále Miss Južná Afrika. Vo svojich 42 rokoch sa s rodinou presťahovala do kanadského Toronta, kde absolvovala univerzitu, a neskôr sa presídlili do Spojených štátov.

A zo všetkých jej troch detí sa nakoniec stali podnikatelia. Neslávne známe sú aj Muskove zážitky so šikanovaním.

Čo sa týka štúdia, vyštudoval univerzitu v Pennsylvánii, z ktorej získal titul z fyziky a ekonómie. Neskôr vo fyzike, konkrétne aplikovanej fyzike a materiálových vied, pokračoval na Stanfordskej univerzite.

Titul si však odtiaľ nenesie s jasným odôvodnením – zvíťazilo podnikanie. K jeho prvým firmám patrí softvérová spoločnosť Zip2, ktorú s bratom založil v roku 1995.

Vyvinula platformu pre novinový vydavateľský priemysel, ktorá umožňovala komunikáciu medzi používateľmi aj inzerentmi.

S jeho začiatkami sa spája aj firma X.com a nasledovníčka PayPal poskytujúce online finančné služby a bezpečný prevod peňazí prostredníctvom emailu. Hovorí sa o nej od roku 1999.

​V novom miléniu už vznikli jeho najdôležitejšie spoločnosti: SpaceX so špecializovaním sa na raketové nákladiaky poskytuje aj komerčné lety do vesmíru, Tesla Motors vyrábajúca elektromobily, SolarCity na solárne články, OpenAl so zameraním na umelú inteligenciu či Hyperloop ako koncept vysokorýchlostnej dopravy. 

Najčítanejšie témy