1. Čo spôsobila správa o predaji akcií Tesly?

Snímka: Reuters

Minulý týždeň Musk oznámil, že chce prevziať Teslu a stiahnuť jej akcie z verejného obchodovania, čím by sa tak firma stala súkromnou.

Stretol sa však s nevraživou reakciou investorov, ktorí na neho chceli podať žalobu. Za každú akciu však chcel zaplatiť 420 dolárov, a teda výrazne viac, než dovtedy jej cena bola.

Spolu by tak celková hodnota akcií činila asi 362 miliónov eur. Dodal tiež, že financovanie prevzatia by mal zabezpečené.

Neskôr informáciu doplnil, že Štátny investičný fond Saudskej Arábie vyjadril podporu presunutiu amerického výrobcu elektrických áut Tesla do súkromných rúk. 

O problémoch spoločnosti Tesla sme sa rozprávali s analytikom Revue priemyslu Martinom Jesným:

A dôvod tohto kroku? Musk sa chce viac sústrediť na svoj dlhodobý cieľ, a to revolúciu v automobilovom priemysle bez toho, aby iba kládol dôraz na spokojnosť investorov.

Jeho vyjadrenie viedlo k výraznému rastu ceny akcií Tesly, burza však podľa svojich pravidiel obchodovanie s akciami Teslami na ten deň prerušila, aby sa situácia vyjasnila.

Podľa investorov Musk zverejnil zavádzajúce informácie, aby umelo nafúkol cenu akcií, čím porušil federálne zákony o cenných papieroch.

Najčítanejšie témy