1. S čím vystúpil Zuckerberg?

Snímka: Reuters

Pán Zuckerberg, bolo by vám príjemné s nami zdieľať názov hotela, v ktorom ste boli minulú noc? Aj to bola otázka, ktorá zaznela na prvom vypočúvaní šéfa spoločnosti Facebook.

„Senátor, keď nám Cambridge Analytica povedala, že nevyužíva dáta a vymazali ich, považovali sme to za uzavretý prípad. Keď sa na to pozriem retrospektívne, bola to očividne chyba. Zmenili sme svoju politiku a to, ako budeme viesť spoločnosť, aby sme sa uistili, že túto chybu už nezopakujeme,“ ospravedlnil sa na schôdzi právneho a obchodného výboru Senátu Spojených Štátov Zuckerberg. Mrzí ho, že spoločnosť nedokázala zaistiť bezpečnosť osobných dát užívateľov a zodpovednosť zobral na seba.

O neoprávnenom získaní dát sa mal Facebook totiž dozvedieť už v roku 2015, prípad však neposunul ďalej, keďže ho nepovažoval sa porušenie dohôd medzi Facebookom a Federálnou komisiou pre obchod.

Facebook sa ani na žiadne kroky nepodujal aj preto, lebo analytická firma vtedy nemala na sociálnej sieti žiaden profil a nevyužívala ani reklamu, a teda nemali žiaden účinný nástroj na jej zablokovanie.

Navyše, spoločnosť vlastným profilom nedisponuje ani dnes a podľa Zuckerberga ani nebude, podobne ako ďalšie firmy s ňou prepojené. Zamestnancov firmy ako súkromné osoby sa však tento postih nedotkne.

Zuckerberg tiež prisľúbil podporu niektorých zákonov pre reguláciu sociálnych médií vrátane zavádzania zmien prameniacich z General Data Protection Regulation, Všeobecnej regulácie ochrany dát, ktorá má začať platiť v Európe od konca mája.

Najčítanejšie témy