4. Čo zapríčinilo pokles záujmu o virtuálne platby?

Podľa expertov za to môže hneď niekoľko faktorov. Prvým je ten, že z trhu odišla veľká časť špekulantov a sviatočných investorov, ktorí v decembri vyhnali bitcoin a ostatné kryptomeny do astronomických výšok. Po ich odchode sa hodnota mien prepadla. Na svojich pozíciách zostali zväčša skúsenejší investori a takzvaní novotnýhodleri, ktorí virtuálne meny držia dlhodobejšie vo svojich investičných portfóliách.

​Druhý dôvod bol ten, že pre vysoké poplatky po počiatočnom ošiali postupne opadol záujem platiť kryptomenami za bežné služby či produkty. Hoci ešte v polovici minulého roka v Spojených štátoch či iných krajinách takéto platby rýchlo rástli, po vystrelení poplatkov neraz na desiatky dolárov sa transakcie obmedzili do veľkej miery len na nákup samotných bitcoinov či iných mien. Podiel bežných platieb na transakciách sa rapídne znížil.
Do tretice – trh sa domnieval, že na rast záujmu o kryptomeny zareagujú veľké digitálne koncerny, ktoré umožnia spotrebiteľom nakupovať ich produkty práve prostredníctvom virtuálnych mien. Týkalo sa to najmä výrobcov programov, aplikácií či počítačových hier. Viaceré veľké firmy však túto možnosť vylúčili, čo poplatky opäť poslalo smerom nadol.

Najčítanejšie témy