7. Vítajú príchod nového roka aj Číňania žijúci na Slovensku?

V druhej polovici februára sa v bratislavskom Divadle P.O.Hviezdoslava uskutočnilo predstavenie Šťastný Čínsky nový rok – Moderná tanečná dráma Prebudenie. Vystúpilo v ňom Kuantungské divadlo piesne a tanca, ktoré pôsobí už 70 rokov. Počas siedmich desaťročí existencie vyprodukovalo veľké množstvo talentov a obrovskú zbierku majstrovských diel. Divadlo
postupne získalo mnoho ocenení.

Vlani sa zase v Bratislave odohral koncert populárnej skupiny Nair z čínskej autonómnej oblasti Vnútorné Mongolsko. Kapela, ktorá hrá na tradičných mongolských hudobných nástrojoch, predstavila mongolskú hudbu i spôsob spevu, ktorý je zapísaný vo svetovom kultúrnom dedičstve UNESCO. Práve Mongoli tvoria jedno z 56 etník dnešnej Číny.

Na Slovensku žije aj okolo 70 Taiwančanov. Ide najmä o zamestnancov slovenských či zahraničných spoločností, podnikateľov či manželov alebo deti slovenských občanov. „Ďalej sú na Slovensku študenti na výmenných pobytoch či Taiwančania na dovolenkách spojených s prácou. Nechodia sem pravidelne, takže ich počet je ťažko odhadnúť,“ podčiarkol pre HN Ethan Chen, ktorý niekoľko rokov pracoval na úrade tchaj-pejského zastúpenia v Bratislave.
Tento úrad organizuje pre Taiwančanov žijúcich na Slovensku koncoročný banket. „Väčšina ľudí trávi sviatky doma so svojimi rodinami, podobne ako na Vianoce. Zvykom je navštevovať v prvý deň nového roka príbuzných a priateľov. Deťom a mladým ľuďom sa už tradične dávajú červené obálky, ktoré im majú priniesť šťastie,“ pripomenul Ethan Chen.

Najčítanejšie témy