5. Koľko času si vyžiadajú prípravy na oslavy?

A to tak pre jednotlivcov, ako i pre firmy. Čínsky dizajnér a výrobca spotrebných produktov Genimex, ktorý dodáva tovary pre také globálne giganty ako Aldi či Walmart, na svojom príklade vysvetľuje, ako sa sviatky dotýkajú jeho biznisu. Už druhého februára stopli výrobu a tým pádom aj zásobovanie niektorí dodávatelia. Mnohí zamestnanci odišli na dovolenku deviateho februára. K 13. februáru sa už brány Genimexu zatvorili úplne.

Podobne dlho bude trvať aj návrat do bežného života firmy. Napriek tomu, že sviatok, počas ktorého sú zamestnanci doma, je oficiálne vyhlásený od 15. do 21. februára, prví pracovníci Genimexu sa vracajú do firmy až šiesteho marca, teda po sviatku lampiónov, ktorý pripadá na piatok druhého marca. V polovici mesiaca je už v práci väčšina zamestnancov a všetky operácie sa po novoročných oslavách dostávajú do normálu až koncom marca.
Firmy pritom majú neraz problém s tým, že časť zamestnancov využije oslavy na zmenu pracovného miesta. „Do niektorých spoločností sa dokonca vráti po novom roku len tretina zamestancov,“ uvádza Joshua Warner.

Najčítanejšie témy