4. Čo robia proti kryptomenám veľké štáty?

Ešte výraznejšie než súkromné spoločnosti dokážu potopiť bitcoin a jeho nasledovníkov veľké ekonomiky. V tejto súvislosti prichádzajú najväčšie hrozby z Číny. Tá už pred časom zatvorila kryptoburzy a zakázala primárny úpis nových digitálnych mien.
Teraz však čínske úrady zašli ešte ďalej. Veľká časť obchodov s digitálnymi menami sa totiž uskutočňovala práve v najľudnatejšej krajine sveta. A tá prijala účinné opatrenia, aby sa to zmenilo. Peking jednoducho zablokoval svojim občanom prístup k internetovým stránkam, ktoré obchodovanie s kryptomenami ponúkali. Urobil to prostredníctvom takzvaného Veľkého čínskeho digitálneho múru, teda v angličtine Great firewall of China. Pomocou neho krajina už dlhšie blokuje napríklad prístup k Facebooku, vyhľadávaču Google či iným stránkam.

​Podobné kroky voči digitálnym menám urobila aj Južná Kórea či India, ktorá chce dokonca regulovať obchodovanie s majetkom napojeným na kryptomeny.
A práve takéto správy prispievajú k panike investorov, ktorí následne svoje aktíva predávajú a strhávajú hodnotu digitálnych mien čoraz nižšie. „Tento trh je v porovnaní s akciovým, dlhopisovým alebo komoditným trhom stále v plienkach. Aj preto v prípade niekoľkých negatívnych správ, ako je napríklad zatvorenie bitcoinových búrz v Číne či kritika predstaviteľov vlád a centrálnych bánk, môže dôjsť k výraznému výpredaju,“ uviedol pre HN Jakub Rosa, analytik Across Private Investments.

Najčítanejšie témy