7. Ako rastie počet digitálnych mien?

V súčasnosti sa ich počet pohybuje okolo hranice 1 200. Celková hodnota trhu s kryptomenami odhaduje na úrovni 650 miliárd dolárov. Zároveň dramatický klesá podiel bitcoinu na tomto trhovom koláči. Kým na začiatku minulého roka ovládal bitcoin zhruba 80 percent trhu, momentálne je to už len niečo vyše 35 percent.

Očakáva sa pritom, že tento podiel bude naďalej klesať. Dôvodom je najmä narastajúci význam nových kryptomien. Celkové množstvo titulov by sa podľa očakávania expertov malo do konca tohto roka zdvojnásobiť.
Druhým dôvodom je rýchly vývoj technológií, čo má za následok zvyšujúcu sa atraktivitu iných digitálnych mien pre investorov. Kým bitcoin slúžil len na platby, ďalšie kryptomeny dokážu plniť už aj iné funkcie. Napríklad systém meny ethereum je prostredníctvom účtovnej knihy nazývanej blockchain schopný okrem posielania peňazí uzatvárať aj inteligentné zmluvy. Uloženie zmlúv v sieti, ktorá nie je centralizovaná, pomáha ich zabezpečeniu aj vynucovaniu. Zároveň možno takéto kontrakty len ťažko cenzurovať či podvodne meniť, keďže udalosti v sieti sú prakticky nevratné.

Najčítanejšie témy