6. Ktoré krajiny vyvíjajú vlastné digitálne meny?

Svoje meny začali tvoriť napríklad veľké spoločnosti, ale i štáty. Napríklad Venezuela v decembri avizovala vznik vlastnú digitálnu menu, ktorá by tejto juhoamerickej krajine zmietajúcej sa vo vážnych ekonomických problémoch mala pomôcť v boji proti finančnej blokáde Spojených štátov. „Mena sa bude volať petro a bude krytá venezuelskými zásobami ropy a plynu, ako aj tiež zlatými a diamantovými rezervami krajiny. „Umožní nám to tiež posun k novým formám medzinárodného financovania hospodárskeho a sociálneho rozvoja štátu,“ uviedol v televízii venezuelský prezident Nicolás Maduro. Vláda tiež oznámila vytvorenie softvérovej platformy pre nákup a predaj virtuálnej meny.

Venezuela pritom, nebola jedinou krajinou, ktorá sa chce zviezť na vlne záujmu o digitálnu menu. S podobným úmyslom prišla napríklad Čína. Tá podľa vlastných slov vyvíja vlastnú kryptomenu, aby oslabila vplyv bitcoinu. Najľudnatejšia krajina sveta a druhá najväčšia ekonomika by totiž obchodovanie s ditigálnymi menami rada dostala pod svoju kontrolu, čo jej však bitcoin neumožňuje.
Aj z dôvodu chýbajúcej regulácie už zákaz obchodovania s bitcoinom avizovala okrem Číny aj Južná Kórea.
Opačný postup zvolilo Japonsko, ktoré vlani v apríli uznalo bitcoin aj ostatné kryptomeny ako legálne platidlo. Plán vytvoriť vlastnú kryptomenu zároveň oznámili japonské banky na čele s Mizuho Financial Group a Japan Post Bank.

Najčítanejšie témy