5. Ako na krach projektu doplatili investori?

Bitconnect najprv na niekoľko dní odstavil svoju internetovú stránku. Potom jej správcovia napísali, že sa celý projekt ruší. „Dôvodom je neustály nátlak na našu platformu, ako aj pokračujúce hackerské útoky,“ dozvedeli sa investori.
Platforma prisľúbila, že vráti investorom späť všetky „pôžičky“ v kurze 363,62 dolára, čo bola priemerná cena jednej mince bitconnectu za posledných 15 dní. Problém bol v tom, že ich nevyplatili v dolároch, ale ani v bitcoinoch, ktoré ľudia na úplnom počiatku investovali. Svoj vklad dostali späť v mene bitconnect, ktorá sa okamžite prepadla z 360 na osem dolárov na kus.

Snímka: coinmarketcap.com

​Táto strata investorov naozaj bolela. Kým totiž na začiatku stál jeden bitconnect menej ako jeden dolár, v decembri minulého roka, v čase najväčšieho vrcholu nielen bitconnectu, ale aj väčšiny kryptomien na čele s bitcoinom, zaznamenala jeho hodnota 430 dolárov. Trhová kapitalizácia celého projektu v tom čase atakovala hranicu troch miliárd dolárov.
Keď platforma skrachovala, investori dohromady stratili zhruba 2,5 miliardy dolárov. Kde sa tieto peniaze nachádzajú, vedia zrejme len autori projektu. Tí síce ubezpečujú, že o žiadny podvod rozhodne nešlo. Tvrdia, že ľuďom ponúkajú nový projekt, vďaka ktorému zmažú aspoň časť strát. Väčšina sklamaných investorov však na sociálnych sieťach tvrdí, že im táto lekcia stačila a pôjdu už len do overených a bezpečnejších projektov.

Najčítanejšie témy