4. Išlo v prípade bitconnectu o pyramídovú hru?

Ide o systém, ktorý sľubuje obrovské zisky. Tie sa však vyplácajú len z nových vkladov a nie z reálneho podnikania, teda v prípade bitconnectu akéhosi zázračného robota, ktorý v zložitom svete kryptomien bude generovať milióny a milióny dolárov. Napokon, svoje skúsenosti majú s podobným štýlom „podnikania“ aj Slováci, ktorí investovali do nebankových subjektov ako Horizont Slovakia či BMG Invest miliardy korún. Drvivá časť z týchto peňazí nakoniec skončila v rukách majiteľov firiem. Peniaze dostali späť len tí, čo si ich stihli vybrať včas.

Prirodzene, autori bitconnectu celý čas odmietali obvinenia, že ide o pyramídovú hru. Rovnako vyvracali všetky pochybnosti aj tí, čo sa do projektu zapojili a hľadali nových investorov. „Ponziho schéma je založená na tom, že zisky tých na vrchole pyramídy sú financované poplatkami tých, ktorí sa pripoja pod nimi. V prípade bitconnectu to v žiadnom prípade neplatí. Zárobky sú predovšetkým z vašich vlastných investícií,“ tvrdi ešte v auguste minulého roka český investor.
Bonusy za pripojenie ďalších užívateľov sú v porovnaní so zárobkami z investícií malé a kým sa pripoja desiatky aktívnych investorov, tak rozhodne nemôžu presiahnuť zisky z obchodovania. „Kdo písal, že ide o pyramídovú hru, písal hlúposti a nevie čítať.“

Najčítanejšie témy