6. S akými komplikáciami bojujú obchodníci?

Poskytovať igelitky bezplatne zakázali kupujúcim napríklad aj Česi. Väčšina veľkých reťazcov ich síce už dlhšiu dobu zdarma neponúka, museli sa však prispôsobiť menšie obchody. A to vrátane vietnamských večierok, ktorých sú najmä v Prahe desiatky až stovky.

Snímka: Parsons and Grow

​A práve v nich sa v prvých januárových dňoch objavili prípady, keď zákazníci dostali k svojmu nákupu igelitky zdarma. Prevádzkovateľom však aspoň zatiaľ žiadne postihy nehrozia. Česká obchodná inšpekcia, ktorá má kontrolu na starosti, chce dať predajcom čas na zmenu. „Žiadne masívne kontroly zamerané na ponúkanie plastových tašiek začiatkom roka neplánujeme. V rámci bežných kontrol však inšpektori začnú postupne sledovať aj dodržiavanie tejto novej povinnosti,“ citoval server idnes.cz hovorcu Českej obchodnej inšpekcie Jiřího Fröhlicha.
Problémy však majú niektoré internetové predajne, u ktorých zákazníci neplatia za objednaný tovar priamo u obchodníkov, ale v platobných termináloch. Komplikácie zároveň čakajú tie e-shopy, ktoré posielajú zásielky klientom prostredníctvom kuriérov.

Najčítanejšie témy