4. Ako sú na tom nové členské krajiny EÚ?

Pozitívne príklady nájdeme dokonca aj medzi novými členskými krajinami. Desať centov za obal PET fľaše či plechovky si pri pokladni priplatíte napríklad v Estónsku.
Zaujímavý systém vymysleli v Maďarsku. Tam si síce pivo či energetický nápoj v plechovke kúpite za takú cenu, aká je uvedená na cenovke v regáli. Napriek tomu máte občas možnosť v uliciach Budapešti či iných miest vidieť ľudí, ktorí zbierajú zo zeme či odpadkových košov do veľkých vriec použité plechovky.

Snímka: Becker Underwood

​Väčšina z nich to rozhodne nerobí z lásky k životnému prostrediu. Aj takýmto spôsobom sa snažia prilepšiť si k sociálnym dávkam alebo vyžobraným peniazom. „Niektoré veľké siete supermarketov majú automaty, ktoré vám za každú plechovku vydajú dva forinty, čo nie je v podstate žiadna suma. Aby ste získali jedno euro, teda asi 310 forintov, musíte nazbierať a odovzdať viac ako 150 plechoviek,“ vysvetľuje pre HN maďarská novinárka Viktória Serdült.
Obchody u našich južných susedov nie sú povinné takéto automaty do svojich prevádzok umiestniť. „Robia to dobrovoľne, iba s cieľom obmedzenia odpadov a ochrany životného prostredia. Samozrejme, ide im aj o to, aby verejnosť v tomto smere pozitívne vnímala ich značku. Tieto automaty majú zvyčajne väčšie siete ako Tesco alebo SPAR,“ upresňuje Serdült.
Na internete je podľa nej tiež umiestnená stránka, na ktorej je mapka takýchto automatov v Budapešti a iných mestách. V Maďarsku sa na ich distribúciu špecializuje niekoľko firiem, s ktorými potom majitelia či manažéri obchodov uzatvárajú kontrakty.

Najčítanejšie témy