1. Čo plánuje urobiť Európska únia?

Spotreba takýchto bežných produktov sa môže už v najbližších rokoch podstatne zmeniť. Európska únia totiž pripravila novú stratégiu, ktorá by mala výrazne znížiť používanie jednorazových plastových výrobkov.

V praxi to môže znamenať napríklad aj to, že v budúcnosti si za každý takýto predmet priplatíme extra sumu. Predajca v bufete nám tak zaúčtuje povedzme 1,40 eura za pivo a desať centov za plastový pohár. Zároveň Brusel navýši zo svojho rozpočtu peniaze určené na vývoj technológií na kvalitnejšie triedenie, ekologické spracovanie a recykláciu plastového odpadu. „V poslednom období sme začali plasty využívať v tých oblastiach, kde nám pomáhajú dosahovať väčšou efektívnosť. Dobrým príkladom je automobilový priemysel. Zároveň však vidíme, ako prudko narástlo často zbytočné plytvanie plastami pri rôznych jednorazových operáciách, ako sú hrnčeky na kávu, poháriky či plastové tašky,“ pripomína podpredseda Európskej komisie Maroš Šefčovič.

Práve jeho kancelária sa podieľala na príprave jednej časti novej stratégie, ktorú predstavili na minulotýždňovom zasadnutí Európskeho parlamentu v Štrasburgu.

Najčítanejšie témy