6. Mieri ethereum na pozíciu jednotky medzi kryptomenami?

Technicky je na obchodovanie oveľa lepšie pripravené než bitcoin. „Ethereum je oveľa viac než kryptomena, pretože funkcia virtuálnej meny je len jednou z jeho možných využití. Aj preto sa odhaduje, že výhody etherea jedného dňa prekonajú otca všetkých kryptomien bitcoin a zosadia ho z trónu najhodnotnejšej virtuálnej meny,“ komentoval Jakub Rosa, analytik Across Private Investments Jakub Rosa.
Platby sú iba jednou z funkcií, ktoré ethereum dokáže. Prostredníctvom účtovnej knihy nazývanej blockchain je systém schopný okrem posielania peňazí zároveň uzatvárať aj inteligentné zmluvy. Takáto zmluva sa sama spustí v momente, keď sú splnené určité podmienky. Realizuje sa práve platbou v ethereu.

Uloženie zmlúv v sieti, ktorá nie je centralizovaná, pomáha ich zabezpečeniu aj vynucovaniu. Zároveň možno takéto kontrakty len ťažko cenzurovať či podvodne meniť, keďže udalosti v sieti sú prakticky nevratné.
To všetko sú dôvody, pre ktoré sa o kryptomeny novej generácie začínajú zaujímať veľké banky. „Dôvera významných inštitúcií prenikajúca do divokého sveta virtuálnych mien môže robiť divy. Dokáže byť tým, čo posunie danú virtuálnu menu na vyššiu úroveň. Bitcoin sa teda bude musieť o časť svojej dominancie báť,“ poznamenáva Markéta Šichtařová.
To podľa nej neznamená, že kurz etherea podobne ako bitcoinu nestretne veľká korekcia posledného rastu. „Určite ho postretne. No i tak môže ethereum v budúcnosti nájsť reálne uplatnenie. A vďaka tomu by nemalo upadnúť do zabudnutia.“

Najčítanejšie témy