4. Aké prípady prasknutia bublín sme zažili v minulosti?

Podľa najnovších ekonomických štatistík ju už dokonca predbehla, takže v prípade bitcoinu ide o najväčšiu investičnú bublinu v histórií ľudstva.
Tulipánová mánia bola vôbec prvou bublinou, ktorá vyústila do prvého obrovského krachu na burze. Od roku 1634 rástli ceny tulipánov takmer tri roky v kuse, až dosiahli astronomické výšky. Za jednu cibuľku vzácneho mramorového druhu tulipána platili ľudia v Holandsku, ktoré je dodnes kráľovstvom tejto kvetiny, cenu v hodnote priemerného ročného platu.


Vo februári 1637 však prišlo k prudkému prepadu hodnoty tulipánov na burze a mnohí ľudia sa ocitli úplne na dne. Tulipánová mánia pritom rozhodne nebola ojedinelým prípadom. Príkladov z minulosti je veľa. V prvej polovici 18. storočia to boli bublina Mississippi a bublina Južného mora, v roku 1929 pád amerických akcií, ktorý viedol k veľkej hospodárskej kríze či nárast cien japonských nehnuteľností v 80. a 90. rokoch minulého storočia.
Zatiaľ posledným príkladom bol krach dot-com bubliny. Akcie technologických firiem rástli permanentne od roku 1994 do závratných výšok, až sa v roku prudko 2003 prepadli. „Niektoré z týchto prípadov prasknutia investičnej bubliny mali rýchly priebeh, iné pomalý. Na konci dňa však zostali investorom len oči pre plač,“ upozorňuje Ďurik.

Najčítanejšie témy