2. Prečo je v súčasnosti investovanie do bitcoinu nebezpečné?

S každým navýšením, ku ktorému teraz dochádza prakticky neustále, sa však zvyšuje riziko prasknutia investičnej bubliny.
Čo by sa stalo potom? „Bitcoin naozaj môže rásť k hodnote 60-tisíc dolárov a potom pokojne klesnúť na tisíc dolárov. Ak by ste teda zainvestovali teraz, pri hodnote 17-tisíc dolárov, a v budúcnosti hodnota bitcoinu klesne na tisíc dolárov, prídete o takmer 95 percent investície. Práve v tom spočíva nebezpečenstvo investovania do aktív typu bitcoin,“ vysvetľuje pre HN Maroš Ďurik, šéf investičnej skupiny Across Private Investments.


Bitcoin raketovo rastie najmä v posledných týždňoch. Ešte v októbri sa predával pod hranicou päťtisíc dolárov. V novembri sa však jeho hodnota začala prudko zvyšovať. V niektorých dňoch narástol aj o viac ako tisíc dolárov.
Kryptomena sa síce občas v priebehu hodín či dokonca desiatok minút prepadla rádovo o stovky či tisícky dolárov. Stále to však nebolo to povestné prasknutie bubliny, ale skôr korekcia. Mena sa totiž následne vždy raketovo spamätala a vrátila na svoje pôvodné úrovne, ktoré rýchlo začala prekonávať.
Takýchto prípadov bolo v uplynulých týždňoch hneď niekoľko. „Bitcoin napríklad začiatkom decembra prudko vystrelil počas ázijského obchodovania. Zatiaľ čo okolo polnoci nášho času bol kurz okolo 11 700 dolárov, o 11 hodín neskôr sa už nachádzal na úrovni okolo 12 800 dolárov. Tu zaúradovali algoritmy a roboti začali predávať. V priebehu desiatich minút bol kurz o 500 dolárov nižší. No a o štyri hodiny neskôr boli všetky tieto straty vymazané,“ uvádza Pikora.

Najčítanejšie témy