6. Je bitcoin oficiálne najväčšou bublinou všetkých čias?

Snímka: Reuters

Ešte pred mesiacom to vyzeralo všetko inak. Rebríčku najväčších finančných bublín histórie panovala tulipánová mánia zo 17. storočia. 

V súčasnosti sa to však zmenilo. Situáciu, kedy sa z cibuliek tulipánov stal extrémne žiadaný tovar a obchodovali sa za ročný plat ľudí, prekonal Bitcoin. Upozornil na to portál Zerohedge.com

Vyplýva to z dát Convoy Investments, ktoré zostavili bývalí analytici najväčšieho hedžového fondu na svete Bridgewaters. Porovnali najväčšie podobné situácie a tulipány, ktoré boli vôbec prvou bublinou, sa museli vzdať prvenstva. 

​Finančníci porovnávajú bubliny v rozmedzí tri roky pred vrcholom ceny a tri roky po ňom. A práve toto porovnanie ukazuje, že 64-násobný rast, ako zažila najznámejšia virtuálna mena, prekoná všetko. 

Tulipánová kríza 

Pred štyristo rokmi sa v Holandsku odohrala udalosť, ktorá otriasla svetovými trhmi. Umelé nafúknutie cien tulipánov do astronomických výšok spôsobilo jeden z najznámejších a najkurióznejších krachov v histórii.

V Holandsku obľúbenosť tulipánov rýchlo rástla a kvet sa začal šľachtiť do rôznych pestrofarebných podôb. Tulipány sa tiež stali obľúbeným obchodným artiklom. Ich cena rýchlo rástla a onedlho sa stali luxusným tovarom. V sedemnástom storočí cena šľachtených druhov raketovo rástla a dovoliť si ich mohli len tí najbohatší.

Komentáre a analýzy

Bitcoin ešte pôjde hore

To, že sa stane Bitcoin absolútnym rekordérom medzi bublinami už predpovedal Michael Nvogratz. Miliardár, ktorý vytvoril hedžový fond, teda rizikový investičný fond, investujúci do digitálnych mien. 

Napriek tomu však mene stále verí. "Bitcoin môže stáť 40-tisíc dolárov koncom roku 2018. Úplne bez problémov," povedal tento týždeň v americkej televízii CNBC Novogratz. 

Najčítanejšie témy